Intervenție chirugicală în exclusivitate – HITOC (chimioterapie hipertermică intrapleurală)

Spitalul Sf. Constantin se află mereu în sprijinul pacienților cu afecțiuni oncologice.
1 aprilie 2019 a consemnat o nouă premieră națională, prima intervenție de chirurgie toracică citoreductivă urmată de HITOC (chimioterapie hipertermică intrapleurală). Echipa medicală: Dr. Bosinceanu Liviu Mugurel, chirurgie toracică, Dr. Pisica Radu Mihai, chirurgie generală, Dr. Viorel Rusu, chirurgie vasculară, anestezisti Dr. Mihai Chiloflischi si Dr. Alexandra Dulău.

Sectia de chirurgie toracică a spitalului nostru este singurul centru din România și unul dintre puținele din Europa care oferă acest tip de tratament pacienților.
Indicațiile sunt reprezentate de tumorile pleurale maligne primitive (mezoteliomul pleural), tumorile secundare pleurale (în special metastazele tumorilor timice) și pleureziile maligne secundare cancerului pulmonar sau altor tipuri de cancer (sân, rinichi, colon etc).

Please enter your comment!
Please enter your name here